2012/2013 - Zespół Szkolno-Przedszkolny

Lorem Ipsum
$ 12,34
Przejdź do treści

Menu główne:

2012/2013

Kronika Szkoły
CO NIE DO UWIERZENIA, JEST DO UWIERZENIA
Nie można inaczej nazwać wycieczki – nagrody za udział (i nasze zwycięstwo!) w gminnym konkursie „Europa-nasz wspólny dom” organizowanym przez ZSP w Hecznarowicach, którego koordynatorem już od lat jest pani mgr Anna Markiel. Dzięki zaangażowaniu Pana Burmistrza, Dyrektorów szkół podstawowych z całej gminy (my dziękujemy naszej Pani Dyrektor), pomocy Rady Rodziców, Banku Spółdzielczego w Wilamowicach , Gminnej Spółdzielni w Wilamowicach, prywatnych sponsorów i rodziców wyjechaliśmy 10 czerwca na wycieczkę, by zwiedzić nasz piękny Stary Kontynent. Najpierw byliśmy w Pradze, następnie w Strasburgu, gdzie gościliśmy m.in. w Parlamencie Europejskim dzięki zaproszeniu pani Małgorzaty Handzlik - posła do Parlamentu Europejskiego. We środę zwiedzaliśmy już Lazurowe Wybrzeże. Zachwyciło nas Cannes, gdzie bawiliśmy się na plaży i kąpali w ciepłym morzu. Natomiast to, co czekało nas w Monte Carlo, przeszło nasze najśmielsze wyobrażenia o cudach świata! Te niepowtarzalne krajobrazy, rajskie plaże, jachty, samochody… A na koniec – jeszcze cały dzień w Wenecji! Plac św. Marka z Bazyliką, pałac Dożów, Most Westchnień, rejs po weneckich kanałach, a wreszcie oryginalna włoska pizza – tego się nie zapomina. Po tygodniu wojaży pełni wrażeń wróciliśmy do Starej Wsi.
Szkolna wycieczka-śladami naszych przodków


8maja 2013r. odbyła się wycieczka do Muzeum Regionalnego w Bestwinie. Uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w zajęciach "Od ziarenka do bochenka" i "Od łuczywa, krzesiwa do lampy naftowej". Dzięki bardzo interesującym opowiadaniom pana przewodnika dowiedzieli się również, jak podróżowano przed laty oraz poznali wiele ciekawostek o życiu naszych przodków i wysłuchali kilku interesujących legend. Na koniec obejrzeli starą pasiekę z zabytkowymi ulami i wysłuchali opowieści o św. Ambrożym - patronie pszczelarzy. Wycieczka była bardzo atrakcyjna i wszyscy wróciliśmy z niej z bagażem nowych wiadomości i miłych wspomnień.


Wychowawca: Renata Markiel
ZAWODY TENISA STOŁOWEGO W PISARZOWICACH

W dniu 08.02.2013r. reprezentcja naszej szkoły w składzie: dziewczyny- Kinga Markiel, Ola Englart, Patrycja Markiel, rezerwowa Monika Figura, chłopcy- Łukasz Chromik, Józef Szlosarczyk, Kacper Foltan, rezerwowy Kacper Siwek pojechali na zawody z tenisa stołowego do Pisarzowic.
Oczekiwania były bardzo duże. U dziewczyn w finale doszło do wenętrzno drużynowej walki, ponieważ weszły do niego wszystkie trzy nasze reprezentantki. Po zaciętym boju wygrała Kinga Markiel, drugie miejsce zajęła Patrycja Markiel, a trzecie Ola Englart. U chłopców walka również była zacięta. Do finału wszedł Kacper Foltan. Zajął on drugie miejsce, wyprzedził go tylko chłopak z Wilamowic. Na trzeci miejscu uplasował się zawodnik z Dankowic.
Obie nasze reprezentacje pojada na turniej powiatowy, gdyż dziewczyny zajęły drużynowo pierwsze, a chłpcy drugie miejsce.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W dniu 23 stycznia 2013r. szkoła podstawowa w Starej Wsi obchodziła Dzień Babci i Dziadka.Zostali Oni wcześniej zaproszenie przez swoje wnuki. W tym dniu na sali OSP przywitała ich pani dyrektor naszej szkoły Genowefa Lisewska. W uroczystości brały udział także  pięciolatki pod przewodnictwem pani Eweliny. Ich występ był bardzo wesoły i przygotowany profesjnalnie. Starsi uczniowie przekazali swoją miłość do dziadków w swoich przedstawieniach tak, że można było się wzruszyć. Wychowawczynie bardz długo przygotowywały dzieci do tego  dnia, było warto. Każdy występ był oklaskiwany, a dziadkowie byli zachwyceni. Niektórym zakręciła się nawet łza w oku. Goście zostali poczęstowani ciastem i  obdarowani upominkami od swoich wnucząt. To były piękne chwile dla bliskich. Uroczystość była udana.
WYSTAWA OBRAZÓW LOKALNYCH TWÓRCÓW I MŁODYCH ARTYSTÓW
Podczas jesiennych warsztatów zorganizowanych własnie w naszej szkole , powstało 19 prac, które zostały przekazane jako dar od lokalnych twórców własnie tej placówce. Otwarcia galerii dokonał Burmistrz pan Marian Trela razem z dyrektorem ZSP w Starej Wsi Genowefą Lisewską, która podziękowała artystom za pięknie wykonane prace , które będą teraz niezwykłą ozdobą szkoły, a organizatorowi warsztatów panu  Władysławowi Carbol za wkład i zaangażowanie w organizację warsztatów.
Podczas otwarcia galerii można było obejrzeć również wystawę innych obrazów wykonanych przez artystów z Gminy Wilamowice. Grupa teatralna i zespół wokalno-instrumentalny składający się z uczniów szkoły, zgromadzonym gościom zaprezentowali przedstawienie jasełkowe, były więc aniołki, król Herod, Trzej Królowie i Święta Rodzina.
Dyrektor szokły chcąc wyrazić wdzięczność wszystkim artystom wręczyła dyplomy z podziękowaniami . Natomiast pan Władysław Carbol zapowiedział, że kolejne warsztaty odbędą się juz niebawem w Gminnym Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego w Wilamowicach, a później przyjdzie czas na Hecznarowice.

JASEŁKA
W br szkolnym uczniowie ze szkolnego kółka teatralnego przygotowali inscenizację Jasełek. Wydarzenia Świętej Nocy zilustrowane zostały tradycyjnymi polskimi kolędami w wykonaniu szkolnego chóru. Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców naszej wsi, a szczególnie rodziny uzdolnionych młodych artystów, którzy profesjonalnie odrywali role Matki Bożej, Józefa, Aniołów, Królów, Rycerzy i Pasterzy… Jednak największą radość, zwłaszcza najmłodszej widowni, sprawiły przekomarzania się Heroda z Diabłem i Śmiercią. Po przedstawieniu aktorzy zorganizowali kwestę na rzecz szkolnego sztandaru. Zebrali ponad 2 000 zł.!

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Świętując dzień pamięci i wdzięczności za wolność odzyskaną po 123 latach niewoli, na starowiejskim cmentarzu przy symbolicznym grobie żołnierzy poległych za ojczyznę zgromadzili się liczni przedstawiciele władz powiatowych, gminnych i wiejskich, organizacji społecznych, mieszkańcy wsi i młodzież szkolna wraz z wychowawcami. Po Apelu Poległych w profesjonalnym wykonaniu absolwenta naszej szkoły Amadeusza Pieczki i złożeniu kwiatów na grobie, wszyscy udali się do kościoła. Tam ks. Proboszcz, w koncelebrze z kapelanem wojskowym ks. mjr Mariuszem Tołwińskim, ks. Mieczysławem Danielczykiem i ks. Józefem Dudą, odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo uświetnił koncert Orkiestry Dętej „Starowsianka”, która co roku czynnie uczestniczy w tych dniach żywego patriotyzmu i przewodniczy przejściu uczestników nabożeństwa na salę OSP, gdzie młodzież szkolna pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego, historii i muzyki przygotowała okolicznościową wieczornicę. Bóg, Honor, Ojczyzna – to hasło, na którym wychowywały się całe pokolenia Polaków i chcielibyśmy, by nadal towarzyszyło młodym ludziom stojącym na progu swojej, oby jak najbardziej świetlanej przyszłości. Toteż stanowiło ono tło montażu słowno-muzycznego i uwidocznione zostanie na jakże długo oczekiwanym sztandarze Szkoły Podstawowej im. Ks. kan. Stefana Wojtyłki w Starej Wsi. Program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży co roku prezentuje inny aspekt narodowego święta, toteż przede wszystkim rodzice chętnie uczestniczą w tych uroczystościach. W ten sposób tworzy się swoista więź rodzinna, bo nic tak nie mobilizuje młodych ludzi do twórczego podejmowania wyzwań, jak akceptacja i podziw dla ich wysiłków, odbijający się w oczach matki i ojca, którzy wszak naprawdę mogą być dumni ze swoich pociech. Zarówno inscenizacja historycznej rozmowy dziadka z wnukiem, w wykonaniu Józefa  Szlosarczyka i Michała Pieczki,  jak i recytacja utworów lirycznych, a przede wszystkim zachwycająca interpretacja piosenek w wykonaniu szkolnego chóru i uzdolnionych solistek, w istocie zasługiwały na aplauz.

WARSZTATY MALARSKIE
W dniach 25-27 października 2012 roku dzięki uprzejmości dyrektora Szkoły Podstawowej w Starej Wsi w sali gimnastycznej odbyły się warsztaty malarskie. Początkowo zajęcia miały odbyć się w plenerze, jednak ze względu na złe warunki pogodowe przeniesione zostały do budynku szkoły. Pod okiem "wykwalifikowanych" artystów powstało sporo prac i obrazów wykonanych przez młodzież szkolną.
Jak mówi jedna z uczestniczek zajęć: "fajnie jest spotkać się i oderwać od szarej rzeczywistości, zapomnieć o obowiązkach domowych." W ostatnim dniu spotkań zwiedzono zabytkowy kościół parafialny oraz muzeum na plebani( w którym mieszczą się dawne przedmioty sakralne oraz militaria wojskowe) oraz Izbę Regionaną( z narzędziami rolniczymi i rzemieślniczymi). Warsztaty odbyły się dzieki pomocy MGOK i Urzędu Gminy w Wilamowicach. Kolejne zajęcia planowane są w Hecznarowicach.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI:
Monika Figura
Anna Englart
Patrycja Markiel
JUŻ UCZNIAMI…

29 października 2012r.  w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania oraz pasowania na ucznia wszystkich pierwszoklasistów. Jak co roku, zgodnie z tradycją, najmłodszych uczniów przywitali i symbolicznie wprowadzili w progi szkoły starsi o rok koledzy i koleżanki z klasy drugiej, przedstawiając bardzo ciekawy, pouczający a zarazem dowcipny program artystyczny przygotowany pod kierunkiem swojej wychowawczyni, pani Bogusławy Kóski. Drugoklasiści sprawili też przyjemność swoim młodszym kolegom wręczając im wcześniej przygotowane przez siebie drobne upominki. Po takiej zachęcie uczniowie klasy pierwszej tym śmielej przedstawili własny program artystyczny, potwierdzając poziomem jego wykonania swoją dojrzałość do roli ucznia. Potem nastąpił oficjalny ceremoniał ślubowania, a pani dyrektor, Genowefa Lisewska dokonała uroczystego pasowania na ucznia. Upamiętnieniem tego aktu był dyplom wręczany każdemu pierwszoklasiście przez wychowawczynię, panią Renatę Markiel. Rodzice natomiast przygotowali dla wszystkich mnóstwo pysznych słodkości, za co bardzo im dziękujemy.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego