2010/2011 - Zespół Szkolno-Przedszkolny

Lorem Ipsum
$ 12,34
Przejdź do treści

Menu główne:

2010/2011

Kronika Szkoły
Wybory przewodniczącego szkoły
W środę 8 września 2010 odbył się apel, na którym p. Genowefa Lisewska (dyrektor szkoły) ogłosiła wybory na przewodniczącego szkoły.
REGULAMIN WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W STAREJ WSI
 
1.Kandydaci:
a) kandydatami na stanowisko przewodniczącego szkoły mogą być wszyscy uczniowie klas 4-6;
b) każda klasa wystawia dwóch kandydatów;
c) osoba kandydująca powołuje swojego doradcę, który ma za zadanie pomoc w opracowaniu programu wyborczego oraz przedstawia kandydata na forum szkoły w trakcie spotkania przedwyborczego;
d) kandydat ma obowiązek godnego reprezentowania swojej klasy na forum szkoły;
e) po spotkaniu przedwyborczym, aż do dnia wyborów obowiązuje całkowita cisza przedwyborcza.
 
2. Głosujący:
a) osobami uprawnionymi do głosowania są wszyscy uczniowie klas 3-6
b) każdy uczeń przystępuje do głosowania po uprzednim
przedstawieniu legitymacji szkolnej; <plakat>
     c) wybory są tajne i bezpośrednie;
d) głosujący dokonuje wyboru dwóch kandydatów poprzez postawienie znaku „X” obok nazwiska wybranych osób;
e) głosujący mają obowiązek godnego zachowania się w trakcie wyborów, z zachowaniem należytej powagi i szacunku.
      Oto lista kandydatów, którzy na ścianach szkolnego  korytarza przedstawili swoje propozycje wyborcze:
 
Przedstawiamy wyniki wyborów:
Przewodniczący szkoły – Angelika Waligóra (31 głosów)
Z-ca przewodniczącego – Julia Drzazga (29 głosów)
Skarbnik – Justyna Stasiak (25 głosów)
Sekretarz – Anna Englart (15 głosów)
 
Samorządy klasowe
Rola samorządów klasowych nie ogranicza się wyłącznie do noszenia kredy czy podlewania kwiatów. Uczniowie naszej szkoły dobrze o tym wiedzą. W tym roku zostały wybrane wspaniałe samorządy klasowe.
W ich skład wchodzą:
   Klasa III:                                                               Klasa IV:
         -Kacper Foltan                                                 -Wojciech Szlosarczyk
-Jakub Szary                                                     -Monika Figura
                                       -Katarzyna Włodarczyk                                          -Bartłomiej Borys
 
                                                Klasa V:                                                               Klasa VI:
- Justyna Szymczyk                                        -Angelika Tobiasz
 -Michał Mateja                                                  -Tymoteusz Zgud
     -Natalia Nycz                                                 -Martyna Mocała
 
                                                
Wierzymy, że wymyślą coś, by uprzyjemnić nam naukę w naszych klasach. Mamy wielką nadzieję, że spełnią się  w  swoich rolach i nie zawiodą nas.
 
Gminny Turniej Piłki Nożnej
W piątek 10 września odbył się w Starej Wsi Turniej Piłki Nożnej. Walka między wsiami była zacięta. Wszyscy dobrze się bawili i rywalizowali ze sobą.
Do turnieju, naszych chłopców przygotowywał p. Błaszczak, nauczyciel wf-u. Nasza „kadra” to:
Adrian Pieczka, Wiktor Harężlak, Bartłomiej Skęczek, Piotr Wilczek,
Damian Chmielniak ,Patryk Adamowicz, Bartłomiej Mikler, Kamil Nycz,
Michał Mateja, Dawid Rak.
 
Gminny turniej lekkoatletyczny
 
 
Nasi chłopcy zajęli III miejsce, z którego jesteśmy dumni, ponieważ poziom był bardzo wysoki. Chłopcy mają nadzieję w przyszłości na I miejsce, bo są bardzo dobrymi sportowcami. Jednak będą musieli dużo ćwiczyć, by osiągnąć swój cel. Życzymy im dalszych sukcesów i trzymamy za nich kciuki. W dniu 21 września 2010r. w Hecznarowicach odbyły się Zawody Lekkoatletyczne. W turnieju brali udział uczniowie i uczennice z naszej szkoły. Dziewczyny w biegu na 600m zajęły III miejsce. Chłopcy zaś w biegu na 1000m zajęli IV miejsce.Zabawa była przednia, o czym świadczyły zadowolone miny uczestników oraz naszego p. Piotra, który przygotowywał uczniów do biegu.
 
Wycieczka do Ustronia
 
W sobotę 2 października pojechaliśmy na wycieczkę do Ustronia. Na miejscu powitał nas mechaniczny potwór opowiadający o atrakcjach w tym miejscu. Było ich naprawdę sporo. Oglądaliśmy tam różne zwierzęta, między innymi Bielika Amerykańskiego(na zdjęciu). Odbyły się pokazy lotów ptaków drapieżnych. Było tam bardzo ciekawie, zwłaszcza ,kiedy karmiliśmy sarny, kozy a nawet konia. Chodząc po dróżkach obserwowaliśmy nawet dziki! Bardzo podobał się nam plac zabaw, na którym było bardzo wesoło. Bawiliśmy się m.in. na trampolinach i dużych huśtawkach. Poszliśmy też na aleję bajek i zobaczyliśmy małe niby  muzeum, w którym były na przykład sierści różnych zwierząt. Na koniec kupiliśmy pamiątki i zadowoleni z całej wycieczki pojechaliśmy do domu. Przywieźliśmy stamtąd bardzo miłe i wesołe wspomnienia
 
Wycieczka do planetarium
 
W dniu 19 października  2010 roku  odbyła się wycieczka do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Chorzowie. Udział wzięli uczniowie klasy V i VI. Tam pod wielką kopułą  zobaczyliśmy niebo wiernie naśladujące rzeczywisty firmament i uczestniczyliśmy w seansie "światełka na niebie" Z zachwytem oglądaliśmy sklepienie niebieskie z ogromem gwiazd, słuchając o znakach zodiaku, ruchu planet względem słońca, konstelacjach gwiezdnych. Potem poznaliśmy pracę astrologa i zobaczyliśmy największą w Polsce lunetę znajdującą się w Obserwatorium astronomicznym. Następnie odwiedziliśmy zoo, w którym oglądaliśmy różne zwierzęta  i ciekawe wystawy związane z przyrodą. Na koniec wszyscy pojechaliśmy na przekąskę do Mc Donalda
i zadowoleni wróciliśmy do domu.
 
 
11 Listopada Święto Niepodległości
11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. W tym roku przypada 92. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach nieobecności na mapie Europy.
Nasza szkoła obchodziła to święto bardzo uroczyście.
Oto plan tego dnia:
16.30 – Apel Poległych
17.00 -  Msza Św.
18.30 – Program artystyczny – przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem p. A. Mikołajczyk, p. P. Lachendro i p. M. Mynarskiej, której prezentacja nadała uroczystości odpowiedni klimat. Widzowie mieli okazję usłyszeć najpiękniejsze wiersze i pieśni patriotyczne.
            Ten szczególny dzień skłania  do refleksji na temat  patriotyzmu.
Patriotyzm jest jednym z podstawowych obowiązków obywatelskich. Przychodzimy na świat w konkretnej ojczyźnie, pochodzimy z określonego terytorium  kulturowego, mamy swój język  i tradycję, a nawet specyficzną mentalność.  Patriotyzm ciągle powinie stać na straży godności naszego Narodu, jego kultury i obyczajów, czyli dziedzictwa naszych ojców.
 
 
Ślubowanie klasy pierwszej
 
„Ślubuję uroczyście!
Być dobrym i uczciwym człowiekiem.
Szanować rodziców i nauczycieli.
Strzec  honoru i dobrego imienia naszej Klasy i Szkoły.
Uczyć się tego co dobre i piękne.
Kochać swoją Ojczyznę – Polskę.”
 
Tymi słowami klasa I ślubowała przed p. dyrektor Genowefą Lisewską, przed swoją wychowawczynią p. Bogusławą Borak i przed swoimi rodzicami.
 
Klasa II przedstawiła krótki program artystyczny przygotowany przez p. Iwonę Wandzel, a po swoim występie wręczyła pierwszoklasistom  drobne upominki. Po przedstawieniu drugoklasistów swój występ pokazały pierwszaki. Recytowali krótkie wierszyki, śpiewali piosenki i tańczyli. Następnie przyszła pora na przysięgę i pasowanie na ucznia naszej szkoły. Swoją „magiczną kredką” wychowawczyni klasy I przyjmowała ich do wspólnoty uczniowskiej, a pani dyrektor gratulowała wręczając pamiątkowy dyplom. Po zakończeniu uroczystości każdy uczeń odbijał swój palec zanurzony w atramencie na tablicy. Dzieci otrzymały również od swoich rodziców słodkości, by uprzyjemnić im pobyt w naszej szkole.
To nasze „szkolne święto” na długo pozostanie w pamięci teraźniejszych pierwszaków, ich rodziców, nauczycieli oraz p. dyrektor.
 
17 października 2010 roku  do wspólnoty uczniowskiej dołączyli:

-Kamila Kopaczka                            -Emilia Nycz                       -Piotr Zarębski
-Kacper Lasota                                 -Szymon Nycz                   -Paulina Zdrowak
-Konrad  Masłyk                              -Maria Ochman                -Zuzanna Zdrowak
-Klaudia Mateja                               -Adam Presak
-Martyna Młynarska                     -Paweł Wilczak
-Łukasz Motyka                               -Piotr Wilczak
Mikołajki na sportowo
 
6  grudnia klasa czwarta i trzecia wyjechały do Wilamowic na zawody „Mikołajki na Sportowo” W zawodach uczestniczyły także dzieci z Wilamowic, Dankowic, Hecznarowic i Pisarzowic. Konkurencji było naprawdę wiele, między innymi rzut  woreczkiem do kosza, bieganie slalomem, i nasze ulubione przeciąganie liny. Kibicowało  sporo  uczniów. Każdy zachęcał swoich faworytów do wysiłku. Wygraliśmy tylko jedną konkurencję ale walczyliśmy do końca i choć w ogólnej klasyfikacji zajęliśmy ostatnie miejsce, to  wcale nas to nie zmartwiło, bo zabawa była przednia.
 
Wyjazd do teatru
 
14 stycznia w piątek klasy 4-6 wyjechały na spektakl pod tytułem  „Balladyna”.  Przed przedstawieniem jeden z aktorów poinformował nas, jak należy zachowywać się w teatrze. Staraliśmy się stosować do jego uwag. Sztuka bardzo się nam spodobała. Opowiadała o dwóch siostrach i matce, do których przyjechał książę. Zapragnął on poślubić jedną z córek. Urządzili więc konkurs, która nazbiera szybciej pełny dzban malin. Kiedy Alina (bo tak miała na imię młodsza siostra) nazbierała szybciej dzbanek malin i wygrywała, Balladyna (starsza siostra) zabiła ją. Została królową i wyszła za księcia, a matce powiedziała, że jej siostra uciekła. Matka bardzo się załamała, gdy się o tym dowiedziała. Balladyna wyrzuciła ją z królestwa, a swego męża zdradziła z niemieckim sługą. Na końcu trafiona piorunem Balladyna umarła i  tak zapłaciła za krzywdy dokonane swoim bliskim. Historia ta bardzo nas wciągnęła. O tej sztuce długo się mówiło.

 Wigilie klasowe
 
W naszej szkole w klasach zorganizowaliśmy sobie wigilie klasowe. Wszyscy uczniowie podeszli do tego bardzo poważnie. Każdy włączył się do przygotowania klasowej wigilii  przynosząc różne cukierki, ciastka, owoce. Zaczęliśmy od wspólnej modlitwy i przeczytania fragmentu Biblii o narodzeniu Pana Jezusa. Później łamaliśmy się opłatkiem. Wszyscy życzyliśmy sobie zdrowych, pogodnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia. Po życzeniach i drobnym poczęstunku śpiewaliśmy kolędy. Opowiadaliśmy sobie także różne historie dotyczące świąt i Nowego Roku. Wszystkim bardzo się podobało.
 
Dzień Babci i Dziadka
 
21 stycznia świętujemy Dzień Babci a zaraz po nim, 22 stycznia Dzień Dziadka. W naszej szkole obchodzimy go bardzo uroczyście. Uczniowie klas 0-3 wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali wspaniały program artystyczny. W tym roku było bajkowo! Dzieci pokazały bajkę pt. ,,Calineczka’’. Wszystkim bardzo się podobało. Na zakończenie wnuki odśpiewały dziadkom i babciom ,,sto lat’’. Potem były życzenia i kwiaty i dużo uścisków, bo wszyscy kochamy swoje babcie i dziadków.
 
Dzień kobiet

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, jeszcze jakiś czas temu było to święto państwowe, hucznie obchodzone w całym kraju lecz w 1993 roku państwowy charakter tego święta został zniesiony przez rząd kobiety - Hanny Suchockiej.
Dzień Kobiet to piękny dzień. W Rosji jest dniem wolnym od pracy. Pierwsze obchody Dnia Kobiet w Stanach Zjednoczonych odbyły się 28 lutego 1909 roku. Za pierwsze międzynarodowe obchody Dnia Kobiet można uznać manifestacje z dnia 19 marca 1911 roku, które odbyły się w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Danii.
Ale w szkole też obchodziliśmy to święto.! Klasa szósta obdarowała solenizantki pachnącymi tulipanami, chłopcy z klasy piątej również wręczyli dziewczynom ze swojej klasy kwiatka. Dziewczynki z klasy czwartej nie dostały ani róż, ani tulipanów, za to kolorowe podstawki na telefony, błyszczyk i po jednym smakołyku.
Dzień kobiet był bardzo wesoły, gdyż
klasy 4-6 urządziły również imprezy. Była głośna muzyka, smaczne jedzenie i wiele uśmiechów. Wszystkim bardzo się podobało.
 
  Zabawa walentynowo-karnawałowa

12 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa walentynowo-karnawałowa. Od godz. 1400 do 1700 dobrze bawiły się klasy 0-3. Dzieci przebrały się za swoich ulubieńców, np. za Pipi Pończoszankę czy też za księżniczkę. Muzyka świetnie pasowała do nastroju imprezy. Od godz. 1700 do 2000 bawiły się już starsze klasy. Na początku zabawy było wręczenie walentynek. Jedni dostali nawet po 6 karteczek miłosnych! Muzyka i tańce były głównymi częściami zabawy. Odbył się konkurs na króla i królową parkietu, który wygrali Justyna Szymczyk i Patryk Adamowicz. Były także inne, równie ciekawe i zabawne konkursy. Wszyscy bardzo dobrze się bawili. Niektórzy nie mogą się już doczekać następnego balu, który odbędzie się pod koniec maja.
 

 
                                                                 Mam talent w naszej szkole
 
1 kwietnia w naszej szkole odbyła się II edycja konkursu „Mam Talent”. W skład jury wchodzili p. G. Lisewska jako Kuba Wojewódzki, p. B. Czajka wcieliła się w postać Małgorzaty Foremniak, a p. B. Bogacka została przebojową Agnieszką Chylińską.
         W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich klas. Każdy
z nich zaprezentował swoje zdolności i umiejętności. Był podział na różne kategorie, takie jak: śpiew, taniec, sztuczki magiczne i gra na instrumencie. W pierwszej z nich I miejsce zajęły dziewczynki z kl. 2 i Julia Nycz z kl. 5. W kolejnej kategorii – tańcu, zwyciężyły tancerki z kl. 1 oraz Julia Nycz z Julią Drzazgą wcielone w postacie Michaela Jacksona i Kaczorex’a.  Sztuczki magiczne, które zajęły czołowe miejsca przedstawili Łukasz Motyka i jego asystent Szymon Nycz z kl. 1 oraz Tomek Stawiarz z Klaudią Wójtowicz z kl. 6. W ostatniej kategorii, grą na flecie wygrała Katarzyna Włodarczyk z kl. 3 i Angelika Waligóra z kl. 6, która grała na gitarze klasycznej.
         Wyniki zostały przedstawione na apelu w środę 6 kwietnia.
         Tego samego dnia większość uczniów, żeby nie być pytanym na lekcjach, przebrała się za różne postacie. Była znakomita zabawa. J
 Pierwszy dzień wiosny

Śnieg już stopniał, pożegnaliśmy naszych śniegowych przyjaciół- bałwanów, a przywitaliśmy już ciepło i słońce. To znak, że przychodzi już wiosna! Co więc możemy zrobić? Na począteksprawdźmy swoje pokoje. Czysto? Kiedy ostatnio tam sprzątaliście? Dawno, co? A wiec włączcie radio i zacznijcie sprzątać przy waszej ulubionej muzyce! Sprzątanie wcale nie musi być nudne. Wejdźmy teraz do szkołyi sprawdźmy własne półki. A jak jest w nich? Nieczęsto sprzątamy w naszych szkolnych półkach. Pora to zmienić! Przecież wiosna wiąże się z wiosennymi porządkami. Teraz kolejny raz spójrzcie na swoje półki. Dużo lepiej, prawda? Robi się coraz cieplej. Co powiecie na krótki jogging? Jogging nazywamy bieganiem. Możemy także uprawiać ciekawe sporty. Lubicie grać w siatkówkę? Szybko weźcie piłkę i szybko na podwórko! Pamiętacie pewną tradycję- topienie Marzanny? To całkiem interesujące. Samo robienie kukiełki to świetna zabawa. A potem idźcie z rodzicami i przyjaciółmi wrzucić ją do wody.

Konkurs strażacki
 
W dniu 3.III.2011r. w Szkole Podstawowej w Starej Wsi odbył się turniej wiedzy pożarniczej oraz konkurs plastyczny o tematyce pożarniczej.

Klasyfikacja w konkursie plastycznym:       Klasyfikacja turnieju wiedzy pożarniczej:
klasa "0"                                                                1 miejsce-Dawid Rak kl. VI
1 miejsce - Piotr Zdrowak                                  2 miejsce-Adam Szlosarczyk VI
2 miejsce - Magdalena Wróblewska               3 miejsce-Łukasz Borys VI
3 miejsce - Natalia Firganek
klasy I-III
1 miejsce - Sylwia Nycz kl. II
2 miejsce - Kacper Lasota kl. I
3 miejsce - Alicja Nowak kl. III
klasy IV-VI
1 miejsce - Justyna Szymczyk kl. V
2 miejsce - Tymoteusz Zgud kl. VI
3 miejsce - Patrycja Markiel kl.  IV
KONKURS PIEŚNI RELIGILNEJ


18 Kwietnia 2011 r. w Starej Wsi odbył się konkurs pieśni religijnej.

W skład jury wchodzili Gabriela Ryszka , Remigiusz Prochowski , Marek Wadoń .

WYNIKI :

SZKOŁY PODSTAWOWE :

KLASY I-III

1 miejsce zdobyła solistka z Dankowic- Zofia Berezowska

1 miejsce zdobył zespół wokalny z Wilamowic- „ICHTIS”

2 miejsce zdobyła klasa II z SP Stara Wieś i zespół z Wilamowic –„ISKIERKI”

3 miejsce zdobył zespół z Wilamowic- „STOKROTKI”


Wyróżnienia: klasa III i I SP Stara Wieś


KLASY I-VI:

Nagrodę specjalną zdobył uczeń SP Hecznarowice- Artur Nycz

1 miejsce zdobył duet z SP Stara Wieś- Angelika Waligóra i Angelika Tobiasz

2 miejsce zdobył duet z SP Stara Wieś – Katarzyna Grzech i Julia Nycz

3 miejsce zdobył duet z SP Hecznarowice- Artur Nycz i Sandra Mleczko

SOLIŚCI

I miejsce zdobyła Natalia Sobik – Dankowice
Msza Prymicyjna w Starej Wsi


7 maja 2011 o godzinie 16.00 rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, którą sprawował najwybitniejszy z mieszkańców Starej Wsi, Jego Eminencja ks. Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Była to jednocześnie Msza Prymicyjna Jego Eminencji w rodzinnej parafii. To niecodzienne wydarzenie zostało upamiętnione granitowym obeliskiem, który przyszłym pokoleniom będzie świadczył o minionych chwalebnych wydarzeniach, w jakich mieliśmy zaszczyt uczestniczyć.

Wszyscy przybywający na uroczystość już od godz.13.00 mogli zwiedzać starowiejską izbę regionalną, parafialne muzeum w budynku plebanii oraz zachwycający pięknem kościół. W nowej muszli koncertowej występowali laureaci Gminnego Konkursu Pieśni Religijnej, a później można było wsłuchać się w treść poetyckiego programu artystycznego, opracowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży ze Starej Wsi i Dankowic. Z kościelnej wieży rozlegał się koncert na trąbkach w wykonaniu miejscowych artystów muzyków, którzy melodiami pieśni maryjnych ogłaszali całej okolicy radość i dumę z tak podniosłych wydarzeń. Powodzeniem cieszyła się wystawa fotografii „Ks. Kardynał Kazimierz Nycz – wspomnienia utrwalone obiektywem”, przygotowana przez nauczycieli naszej szkoły podstawowej, a także prezentacja albumów wykonanych przez szkolną młodzież, których myślą przewodnią były refleksje mieszkańców Starej Wsi o Jego Eminencji. W nastrój mszy św. wprowadził zebranych koncert orkiestry KWK „Bolesław Śmiały”, a także wspólna modlitwa prowadzona przez ks. Wojciecha Pala.

Mszę św. odprawiono w nowo wybudowanym, bogato przystrojonym kwiatami amfiteatrze. O jej intencji przypominał zgromadzonym zarówno napis Ex hominibus pro hominibus, który towarzyszy J.E. Kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi już od święceń biskupich w 1988r., jak również uśmiechnięta twarz i wyciągnięta w geście pozdrowienia ręka Błogosławionego Jana Pawła II Wielkiego z majestatycznego posągu, ustawionego nieopodal ołtarza.

Uroczystość zgromadziła ok. 3000 wiernych.

Pierwsze kroki w rodzinnej wsi Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz skierował na cmentarz, by pomodlić się nad grobem swoich rodziców i do kościoła,gdzie kapłaństwo się zaczęło. Później poświęcił granitowy obelisk i procesyjnie w asyście kapłanów oraz służby liturgicznej przeszedł do polowego ołtarza. Tuż po rozpoczęciu Mszy św. ksiądz Grzegorz Then w imieniu swoim i całej Parafii wygłosił słowa powitania, podkreślając związki J.E. Kardynała z małą ojczyzną:Za Twoimi plecami znajduje się średniowieczna świątynia, w której byłeś chrzczony, przyjąłeś I Komunię Świętą i Bierzmowanie, kształtując swą formację duchową. Przed Tobą stoi szkoła, w której zdobywałeś formację intelektualną. Szkoła ta nosi dziś imię ks. kan. Stefana Wojtyłki, który na katechezach kształtował Twoje powołanie.

Homilię przybliżającą życiorys i lata posługi kapłańskiej Jego Eminencji, a także podkreślającą szczególną rolę powołania kardynalskiego, wygłosił ks. bp Tadeusz Rakoczy.

Mieszkańcy Starej Wsi i przedstawiciele różnych organizacji wręczyli kardynałowi dary. 

Kardynał Kazimierz Nycz - w Starej Wsi urodzony,
Tu wychowany, ochrzczony, kształcony,
W starowiejskiej szkole pierwsze piątki zdobywał,
I z kolegami w piłkę nożną grywał.
 
Nauka w liceumto była dla niego błahostka.
Tak samo seminarium – to drobnostka.
Na studia medyczne był kierowany,
Jednak został na inną służbę przez Boga wybrany.
 
Wspaniale głosił pełne treści kazania,
I zawsze gromadził rzesze chętnych jego słów słuchania.
Był ubrany w zwykłe szaty –
Normalne sutanny i banalne ornaty.
 
Z Krakowa do Koszalina został wysłany,
Ponieważ Kazimierz Nycz biskupem był mianowany.
W 2007 roku ogłoszony metropolitą Warszawy,
By dalej szerzyć wiary podstawy.
 
Ateraz mamy ze Starej Wsi kardynała,
Którego zna Polska cała.
Z niego jest człowiek uczuciowy i skromny;
Wzrostem niewielki, sercem – ogromny.
 
                                                                             Napisała: Justyna Szymczyk uczennica kl. 5
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego